تظاهرات همزمان ایرانیان در کشورهای انگلیس،سوئد و دانمارک

ایرانیان در حمایت از جنبش دادخواهی قتل عام سی هزار زندانی سیاسی دهه شصت تظاهرات کردند

7628

ریاض-الاخباریه نت فارسی-فیصل الشمری 20 نوفمبر 2016

صدها تن از ایرانیان مقیم انگلستان،سوئد و دانمارک بطور همزمان در اعتراض به نقض حقوق بشر و اعدام  در ایران و براي دعوت از همبستگی با کارزار جهانی جنبش دادخواهی قتل عام 30 هزار زندانی سیاسی سال 1988م ، تظاهرات کردند.

در شهرهای لندن،استکهلم،کپنهاگ و آرهوس بطور همزمان صدها تن از ایرانیان آزاده در ادامه کارزار جنبش دادخواهی، با برپایی تجمعات در مراکز پایتخت كشورهاى اروپایی نسبت به سیاست های ضد انسانی رژیم ایران اعتراض کردند. در حاشیه این تجمع های اعتراضی برنامه میز کتاب و نمایشگاه عكس در ارتباط با قتل عام  زندانیان سیاسی در دهه ی 60 شمسی بر قرار شد.

تظاهرات روز شنبه (19 نوامبر) در مرکز لندن پایتخت انگلستان نیز دومین تجمع اعتراضی ایرانیان آزاده علیه سیاست های رژیم تهران در ظرف سه روز ىر اين كشور می باشد.

روز پنجشنبه (17 نوامبر) پارلمان انگلستان نیز شاهد برپایی کنفرانسی بود که در آن بیش از 200 نماینده مجلس ضمن محکوم کردن سیاست های ضد انسانی رژیم ایران ، پیوستن خود را به جنبش دادخواهی قتل عام سی هزار زندانی سیاسی در تابستان 1988م را اعلام کردند.

کنفرانس پارلمان انگلستان که  به‌ ریاست جان پریچارد، اسقف پیشین آکسفورد برپا شد. نمایندگان مجلس از همه احزاب، اعضای مجلس اعیان، حقوق دانان و رهبران مذهبی انگلستان،در آن شرکت کردند . شرکت کنندگان با صدور بیانیه ای با ابراز نگرانی از بالا رفتن آمار اعدام در ایران از جمله اعدام‌های علنی، سیاست های غیر انسانی رژیم تهران را محکوم کردند.

سخنرانان این کنفرانس از قطعنامة مصوب کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل صادره در 15 نوامبر استقبال و از اظهارات مارتین شرمن سفیر بریتانیا در مجمع عمومی سازمان ملل نیز قدردانی کردند.

 سفیر بریتانیا در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود:«بسیار مهم است که ما تمرکزمان را روی حقوق بشر قرار بدهیم و هم‌چنان حکومت ایران را به ‌دلیل کارنامة حقوق بشر آن مورد حسابرسی قرار دهیم».

در کنفرانس روز 17 نوامبر پارلمان انگلستان در لندن،سر دیوید ایمس، رئیس مشترک کمیتة پارلمانی انگلستان برای آزادی ایران، دو ابتکار مورد حمایت بیش از 200 نماینده پارلمان و مجلس اعیان انگلستان را ارائه کرد.

وی گفت: «امضا کنندگان از دولت (انگلستان) می‌خواهند این قتل عام وحشیانه را به‌عنوان جنایت علیه بشریت به‌رسمیت بشناسد و از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، شورای حقوق بشر، مجمع عمومی و شورای امنیت می‌خواهند دستور یک تحقیقات را بدهند و عاملان را به‌دست عدالت بسپارند».

سر دیوید ایمس، افزود: «این بیانیه هم‌چنین برنامة دموکراتیک 10 ماده‌یی ارائه‌ شده توسط خانم مریم رجوی را به ‌عنوان نقشة مسیر حیاتی برای حذف مجازات اعدام و شکنجه و استقرار دموکراسی، برابری جنسی و حاکمیت قانون در ایران آینده می‌داند و از دولت(انگلستان) می‌خواهد، از تلاش‌های مردم ایران و شورای ملی مقاومت ایران برای این‌که این برنامه به یک واقعیت در کشورشان تبدیل شود حمایت کند».

خانم مریم رجوی نیز در یک پیام ویدئویی،ضمن قدردانی از حمایت نمایندگان مجلس انگلستان از مبارزات مردم ایران ، از پیوستن آنها به جنبش دادخواهی سی هزار زندانی سیاسی قتل عام شده در تابستان سال 1988 نیز تشکر کرد.

خانم رجوی در پیام خود گفت: «اکنون شانزده ماه از امضای توافق اتمی گذشته است. بنابراین زمان کافی برای آزمودن سیاست‌ها وجود داشته است».وی افزود: «برجام فرصتی برای آخوندها بود تا دست‌کم در عرصة بین‌المللی از آشوب و تروریسم دست بردارند. در حالی که آنها اشغالگری و جنگ‌افروزی در منطقه و به‌خصوص در سوریه را تشدید کردند. رژیم ایران اکنون مهم‌ترین عامل بی‌‌ثبات کردن منطقه است».

گفته می شود که در تابستان 1988م بر اساس فتوای خمینی، 30000 زندانی سیاسی در زندانهای ایران قتل عام شدند. قربانیان این جنایت هولناک که اغلب جوانان تحصیلکرده ایران بشمار می آمدند پس از قتل به‌ طور مخفیانه توسط عناصر سپاه پاسداران و مزدوران رژیم تهران در گورهای دست‌جمعی به‌خاک سپرده شدند. پس از گدشت نزدیک به سه دهه از این جنایت بزرگ و برغم وجود شهود معتبر از جمله فایل صوتی آیت الله منتظری و مدارک مستند در محکومیت مرتکبان جنایت و سپردن آنها به عدالت، مقصران و مرتکبان اصلی این جنایت تاریخی هم اکنون از رهبران رژیم  تهران و از مقامات بلندپایه ایران بشمار می آیند.

العنوان الفرعي: 
تظاهرات همزمان ایرانیان در کشورهای انگلیس،سوئد و دانمارک

التعليقات